Światowy Dzień Rzucania Palenia

Strona główna >> Node >> Światowy Dzień Rzucania Palenia
W związku z akcją profilaktyczną rzucania palenia zapraszamy 20.11.14 wszystkich do obejrzenia plakatów i gazetki szkolnej na korytarzach szkoły. Proponujemy również wysłuchanie audycji radiowej na temat chorób palaczy.  Pielęgniarka szkolna oraz pedagog i psycholog udzielą odpowiedzi zainteresowanym osobom jak rzucić palenie.. Zachęcamy do rozmów i refleksji
Fakty
Prawie wszyscy, którzy palą przyznali się, że ponieśli porażkę. Co najmniej połowa twierdzi, że zamierza to zrobić w ciągu najbliższego roku. Problem polega na tym, że im dłużej palą, tym trudniej im z tego zrezygnować. I na tym polega mechanizm uzależnienia. Tytoń jest często pierwszą używką stosowaną przez nastolatków, którzy później zaczynają używać alkoholu lub środków psychoaktywnych. Testy wykazują, że osobom, które nie paliły rzadko zdarza się używać środków psychoaktywnych. Badania międzynarodowe wykazują, że prawie każdy, kto zaczyna używać alkoholu, wcześniej palił papierosy.
Palacze więcej kaszlą i trudniej im oddychać, ich płuca mają mniejsza pojemność. Do chorób palacza zaliczamy: choroby serca, udary mózgu, nowotwory gardła, zapalenie oskrzeli i rozedmę płuc, nowotwory trzustki, pęcherza moczowego i szyjki macicy. Dzieci kobiet, które palą w ciąży, są gorzej przygotowane do życia i częściej chorują.
Papierosy składają się z około 2000 substancji trujących, z czego najgroźniejsze to: nikotyna, amoniak, cyjanek, formaldehyd. Nikotyna w wysokich dawkach stanowi silną truciznę i powoduje zgon.
Do kogo można zwrócić się o pomoc?
Do lekarza pierwszego kontaktu lub do lekarza z poradni specjalistycznej leczenia uzależnień. Można skorzystać z telefonicznej Poradni Pomocy Palącym „PPP”, czyli Przestań Palić Papierosy, którzy dyżurują pod numerem  0-801-108-108
 Zespół d/s profilaktyki
zdjęcie pochodzi ze strony: