CZYM JEST DUSZA?

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> CZYM JEST DUSZA?
I Bóg przystąpił do kształtowania człowieka z prochu ziemi, i
tchnął w jego nozdrza dech życia i człowiek stał się duszą żyjącą.

W piątek 20.02.15 w murach Technikum nr 6 Grafiki, Logistyki i Środowiska w CKZiU (Kilińskiego 25) odbyło się spotkanie dotyczące tematyki duszy. Zaproszeni goście: ks. dr Bernard Kozłowski z Wydziału Teologii UŚ, dr Aleksander Bańka z Instytutu Filozofii UŚ, młodzież Technikum nr 6 i uczniowie Gimnazjum nr 16 debatowali na temat istnienia duszy i możliwości zdefiniowania tego pojęcia. Duszę określono  jako element duchowy, który pozwala nam żyć odmiennym życiem niż zwierzęta i rośliny. W swoich rozważaniach rozmówcy nawiązali do filozoficznych aspektów istnienia duszy.  Już Platon wskazał dowody na nieśmiertelność duszy. Ciało jest więzieniem i dusza przez nie nie może poznać prawdy, dlatego jej celem jest wyrwać się od ciała i być samej. Również św. Tomasz pisze, że niezliczone są świadectwa Pisma św., które potwierdzają nieśmiertelność duszy ludzkiej. Tematykę tę poruszali również twórcy literatury, m.in. Fiodor Dostojewski, który w mistrzowski sposób przedstawił najmroczniejsze zakamarki duszy ludzkiej i targające człowiekiem namiętności. Młodzież bardzo chętnie zadawała pytania prowadzącym, zwłaszcza, że poruszany problem trudno wyjaśnić jednoznacznie. Spotkanie zostało przygotowane przez polonistkę  Technikum nr 6 w CKZiU mgr Bożenę Fulas.
Pliki do pobrania:
Audio icon plik audio9.45 MB