PIKINIK NIEPODLEGŁOŚCIOWY

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> PIKINIK NIEPODLEGŁOŚCIOWY

18.10.18 w niecodziennych „okolicznościach przyrody” odbył się piknik niepodległościowy zorganizowany przez humanistów CKZiU Technikum nr 6 Grafiki, Logistyki i Środowiska. Niekonwencjonalne świętowanie 100- lecia odzyskania niepodległości miało miejsce na Trójkącie Trzech Cesarzy. Jak podkreślił- rozpoczynający piknik wicedyrektor CKZiU p. Zbigniew Zalas- wydarzenia sprzed stu lat miały charakter wyjątkowy. Natomiast p. Mateusz Bochenek – pełnomocnik Prezydenta ds. Dialogu i Komunikacji Społecznej- podkreślił w swoim wystąpieniu rolę integracji różnych pokoleń podczas tak ciekawej inicjatywy zorganizowanej przez  nauczycieli-pasjonatów. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również: dyrektor Pałacu Schoena- p. Paweł Dusza, dyrektor OPP  nr 1 w Sosnowcu p. Elżbieta Skiba-Posikata, 30. Sosnowiecka Gromada Zuchowa, mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej. Historyczne znaczenie miejsca Trójkąta Trzech Cesarzy jako styku Prus, Rosji i Rzeczpospolitej Krakowskiej w latach 1815 -1846 zaznaczył w swoim wystąpieniu dyrektor Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego prof. Dariusz Nawrot : Wspólnym wysiłkiem militarnym, politycznym i kulturalnym Polacy nie tylko odzyskali utraconą ponad wiek wcześniej niepodległość, ale również stworzyli podwaliny nowoczesnego państwa. Jak dodała na zakończenie w swoim wystąpieniu przedstawicielka IPN-u w Katowicach p. Magdalena Duber: Rok 1918 to odzyskanie przez Polskę miejsca na zmieniającej się radykalnie, po I wojnie światowej, mapie Europy. Obchody stulecia odzyskania niepodległości to okazja do świętowania, do wymiany wiedzy między pokoleniami. Dlatego wiedzę historyczną śpiewnie podkreślił chór z OPP nr 1 w Sosnowcu wraz z opiekunem panią Katarzyną Kożuch.
Taka żywa lekcji historii łącząca różne pokolenia na pewno zostanie na długo w pamięci przede wszystkim dla dzieci i młodzieży, a dla starszych stanie się chwilą wzruszeń i wspomnień – o czym zapewnili organizatorzy działań niepodległościowych w szkole: p. Bożena Fulas, p. Aleksandra Karwat i p. Tomasz Laber. Wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek zintegrowało trzy pokolenia świętujących.