Uniwersytet Śląski w progach CKZiU

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> Uniwersytet Śląski w progach CKZiU

16.12.16 Technikum n 6 Grafiki, Logistyki i Środowiska w Sosnowcu odwiedzili wykładowcy akademiccy. Uczniowie wszystkich poziomów wzięli udział w warsztatach literackich, kulturowych i matematycznych.

Mgr inż. Anna Zalewska  przedstawiła Ciągi liczbowe i ciągi w naturze  jako podsumowanie wiadomości o ciągach liczbowych, a także przedstawiła przykłady ciągów występujących w przyrodzie, architekturze i sztuce.

Prof. Aleksandra Achtelik w wykładzie: Kultura cywilizacji - wynalazki odrodzeniowe omówiła kulturę materialną okresu renesansu. Poprzez świat przedmiotów wraz ze słuchaczami dokonujemy bowiem rekonstrukcji dwóch kategorii kulturowych - ciągłości i zmiany tym samym, pokazując różnice mentalne pomiędzy społecznościami średniowiecznymi oraz odrodzeniowymi. Namysł badawczy związany jest także z próbą odpowiedzi na pytanie: dlaczego mimo pojawienia się niektórych rozwiązań technicznych przed epoką renesansu nie zostały one zaadaptowane na szerszą skalę.

Dr Bożena Szałasta-Rogowska podczas warsztatów: Mity greckie – reaktywacja wraz z młodzieżą przyjrzała się mitowi orfickiemu (głównie historii Orfeusza i Eurydyki), jego śladom w literaturze, malarstwie i muzyce. Uczniowie zapoznali się przede wszystkim z przeróżnymi literackimi odsłonami tego mitu, porównywali jego ewolucję od średniowiecza do współczesności, w której pojawiają się często bardzo ekstrawaganckie reinterpretacje omawianego motywu.

Warsztaty cieszyły się ogromnym powodzeniem u młodzieży, która stoi przed wyborem kierunków studiów po zdanym egzaminie maturalnym- przekazała inicjatorka przedsięwzięcia polonistka, Bożena Fulas.