WYCIECZKA DYDAKTYCZNA KL. I LE

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> WYCIECZKA DYDAKTYCZNA KL. I LE

Uczniowie kl. I le mieli możliwość wzięcia udziału 26.09.18 w Dniu Otwartym Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego. Ze względu na zbieżność tematyki omawianej na zajęciach z j. polskiego z propozycją wykładowców uniwersyteckich,  młodzież aktywnie uczestniczyła w  warsztatach, pt.: „Kultura antyczna u Monty Pythona”   i „Jacques Louis David – wątki antyczne w malarstwie”.

Nikt nie spodziewał się hiszpańskiej inkwizycji, podobnie jak nikt nie spodziewał się, jak bardzo Monty Python lubował się w antycznej kulturze. Na zajęciach uczniowie przyjrzeli  się zatem sztandarowym skeczom, by  potem zastanowić się, do jakich historycznych faktów Brytyjczycy próbowali się odwołać, i przez chwilę potraktować je z przymrużeniem oka.

Celem kolejnych zajęć było przybliżenie twórczości Jacquesa Louisa Davida – francuskiego malarza, twórcy klasycyzmu. Szczególny nacisk został położony na obrazy, których tematyka w sposób bezpośredni nawiązuje do historii i tradycji starożytnej (Przysięga Horacjuszy, Śmierć Sokratesa, Andromacha opłakująca Hektora, Miłość Parysa i Heleny). Ważnym aspektem było uwzględnienie tła historyczno-kulturowego omawianych wątków.

Bożena Fulas
Agnieszka Kisielewska