Debata FAS – Masz Wybór

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> Debata FAS – Masz Wybór

W dniu 29.11.2017 r. w Sali Widowiskowo - Koncertowej Muza odbyła się Debata „FAS – MASZ WYBÓR”. Honorowy Patronat nad  Debatą objął Prezydent Miasta Sosnowca pan Arkadiusz Chęciński, patronat medialny Telewizja Polska S.A oddział w Katowicach, Radio eM, Wiadomości Zagłębia, Kurier Miejski.

Uroczystego otwarcia debaty dokonali przedstawiciele organizatorów pani Dorota Szewczyk Dyrektor Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu oraz pan Jacek Górski Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu ul. Kilińskiego 25.

Gośćmi byli przedstawiciele Samorządu oraz różnych instytucji: w zastępstwie Naczelnika Wydziału Kultury i Promocji Miasta Piotr Pluta, przedstawiciel Rady Miejskiej Jan Bosak, Kierownik Działu ds. Rodzin i Asysty Rodzinnej działającego w strukturach MOPS Katarzyna Słupińska, Prezes Stowarzyszenia Klub Abstynenta "Ad-Astra” Mariusz Maciejewski, Elżbieta Świątek Prezes Stowarzyszenia Rodzin Abstynenckich „Uwolnienie” oraz Diecezjalny Duszpasterz Trzeźwości ks. Krzysztof Bendkowski. W debacie uczestniczyli także dyrektorzy, pedagodzy, psycholodzy oraz  młodzież sosnowieckich szkół.

Technikum nr 6 prezentowali uczniowie klas 2AL, 2L, 3P z opiekunami pedagogiem i psychologiem.

Następnie głos zabrali eksperci zajmujący się problematyką FAS:

1. Andrzej Siwiec dr n.med. Prezes Zarządu Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu,
  2. Gabriela Rosół psycholog w Diecezjalnym Ośrodku Adopcyjnym reprezentująca Diecezjalne Centrum Służby Rodzinie i Życiu,
  3. Jolanta Miziewicz–Duśko psycholog, konsultant Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu,
  4. Marzena Hajdecka psycholog, realizator programów profilaktycznych z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w  Sosnowcu  ul. Kilińskiego 25.

Debata dotyczyła profilaktyki FAS, schorzenia płodu wywołanego piciem alkoholu przez kobietę w ciąży. Wszyscy eksperci oraz uczestnicy spotkania byli zgodni, co do działań profilaktycznych promujących całkowitą abstynencję w czasie ciąży.

Na końcu spotkania wystąpił kabaret „Ententa”, który bawił wszystkich gości i uczestników.