Od tabliczki po e-booki, czyli historia książki

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> Od tabliczki po e-booki, czyli historia książki

4.12.2019 r.  uczniowie klas I mieli możliwość uczestniczenia w ciekawej wycieczce do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu.  Najpierw było zwiedzanie Klasztoru Benedyktynów w Tyńcu – zabytku z XI, potem  aktywne warsztaty i odpoczynek w kawiarni z tarasem widokowym , a także   pięknym widokiem na Wisłę. Wszyscy mieli możliwość zakupów w tutejszej księgarni i sklepie BENEDICTE – słynącego ze wspaniałych wyrobów spożywczych wg dawnych receptur zakonnych. W czasie warsztatów uczestnicy poznali dzieje książki, a następnie z gęsim piórem  próbowali swych sił w kaligrafii. Poznali również pracę średniowiecznego iluminatora i wykonają barwne inicjały do książki. Czym różni się książka współczesna od średniowiecznej? Jakich materiałów pisarskich używano dawniej? Kim jest mnich? Jak wygląda dzień za klasztornym murem? Co się kryje za furtą?  Młodzież poznawała życie mnichów oraz wygląd i znaczenie klasztorów od średniowiecza po dzień dzisiejszy. To była ciekawa lekcja historii i języka polskiego zorganizowana przez polonistki: p. Bożenę Fulas i Aleksandrę Karwat.