Uniwersyteckie warsztaty w CKZIU

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> Uniwersyteckie warsztaty w CKZIU

27.11.17 w CKZiU Technikum nr 6 Grafiki, Logistyki i Środowiska odbyły się warsztaty związane z motywem miasta w tekstach kultury. Zajęcia dla młodzieży prowadziła dr Magdalena Wojcik-Dudek z Uniwersytetu Śląskiego. Analiza różnych dzieł m.in. literackich, malarskich  pozwoliła na ukazanie miasta, które stanowi nie tylko tło akcji – może również charakteryzować postaci, nadawać im określony status społeczny. Niektórzy twórcy idą o krok dalej – z miasta czynią bohatera, który – tak jak człowiek – ma swoje niepowtarzalne cechy. W zależności od tego, jaką konwencję obierze autor, możemy spotkać się na przykład z opisem realistycznym, naturalistycznym, onirycznym lub fantastycznym. Każdy sposób przedstawienia przestrzeni ma swoje typowe właściwości, na które musimy zwrócić uwagę podczas analizy motywu. Lekcje związane z przygotowaniem do egzaminu dojrzałości dały uczniom możliwość zapoznania się z możliwościami, jakie daje artystom opis miasta –przekazała organizatorka zajęć p. Bożena Fulas.