Wycieczka Szlakiem Młodej Polski

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> Wycieczka Szlakiem Młodej Polski

Wycieczka  Szlakiem Młodej Polski

Kraków, znany jako ośrodek życia literacko – artystycznego, wychował wielu wspaniałych twórców doby XIX i XX wieku, czyli okresu Młodej Polski nazywanej również secesją. Dlatego klasy III i II wybrały się 5 kwietnia na wycieczkę szlakiem Młodej Polski. Uczniowie poznali sztukę modernizmu oraz twórczość wielkich artystów, takich jak Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Włodzimierz Tetmajer, Józef Mehoffer, Jacek Malczewski czy Leon Wyczółkowski. W Bronowicach niezapomniane wrażenie zrobiło na wszystkich obejrzenie miejsca, gdzie odbyło się słynne wesele Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny. Ciekawostki związane z dramatem St. Wyspiańskiego na pewno pozwolą wszystkim bardziej zrozumieć istotę utworu. Młodzież widziała także Teatr Słowackiego, gdzie znajduje się kurtyna Henryka Siemiradzkiego i odbyły się premiery dramatów Młodej Polski, m.in. “Wesela” St. Wyspiańskiego, Kościół OO. Franciszkanów, w którym można obejrzeć polichromie i najpiękniejsze witraże Stanisława Wyspiańskiego, w tym słynny witraż Bóg Ojciec, Stworzenie Świata, oraz stacje Męki Pańskiej J. Mehoffera, oraz Muzeum Wyspiańskiego. Nie obyło się też bez zasmakowania słodkości w owianej niezwykłymi opowieściami “Jamie Michalika”.

Dekadencka pogoda nie zepsuła nikomu nastroju!

Bożena Fulas

Aneta Irla-Ubik