Młody bankier

Strona główna >> Node >> Młody bankier

W związku z udziałem Technikum nr 6 w ogólnopolskim projekcie Narodowego Banku Polskiego przedstawiamy najważniejsze informacje, jak chronic się przed cyberprzęstepcami.

Lekcje – w ramach projektu-przeprowadzali w klasach nauczyciele: Lucyna Czapla,Bożena Fulas, Jarosław Kornafel, Robert Kantyka.

Efektem pracy jest- stworzona przez uczennicę klasy II dp Karolinę Wykurz- gra edukacyjna: Młody bankier.

 Do nas należy zabezpieczenie urządzeń, z których korzystamy, tzn. systematyczna aktualizacja oprogramowania i zainstalowanie programów antywirusowych. W ten sposób musimy zabezpieczać nie tylko nasz komputer, ale również inne urządzenia, których używamy do logowania się na konto bankowe, np. tablet czy telefon komórkowy. Należy wystrzegać się logowania na konto z sieci w miejscu publicznym ‒ w szkole, w kawiarni czy w centrum handlowym, ponieważ nie wiemy, czy i jak chroniona jest dana sieć. Równocześnie może z niej korzystać cyberprzestępca. Musimy pamiętać, że cyberprzestępcy są coraz bardziej przebiegli. Żeby nikt łatwo nie dostał się na nasze konto, musimy zadbać o silne hasło – najlepiej będące kombinacją dużych i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Im dłuższe i mniej oczywiste hasło, tym trudniej je złamać. Hasła, podobnie jak kodu PIN, nie zapisuje się w miejscach łatwo dostępnych dla osób niepowołanych.  Działania cyberprzestępców są coraz bardziej nieszablonowe i złożone – po to, by pokonać zabezpieczenia lub wykorzystać naszą nieuwagę. Zdarza się, że cyberprzestępcy wysyłają maile (podpisując się jako bank) z linkiem logującym nas do banku. Gdy uruchomimy link i zalogujemy się na konto, cyberprzestępca wyłudza od nas potrzebne mu dane. Podobnie działa wysyłanie linków SMS-em. Z wiadomości, którą otrzymujemy, wynika np., że trzeba dopłacić drobną kwotę do przesyłki lub do faktury, co od razu chcemy uregulować. Po zalogowaniu się i dokonaniu przelewu może się okazać, że cyberprzestępca wyłudził dane lub kwota, którą w rzeczywistości przelaliśmy, jest znacznie wyższa niż podana w wiadomości. Pamiętajmy, że bank nigdy nie będzie wysyłał wiadomości e-mail czy SMS z prośbą o zalogowanie się na nasze konto internetowe. Równie ważne jest wylogowanie się z konta ‒ o czym często zapominamy, licząc na to, że wylogowanie nastąpi automatycznie.

W przelewach elektronicznych zawsze dokładnie sprawdzajmy wpisany numer konta, a kiedy otrzymamy SMS z kodem potwierdzającym operację, sprawdźmy jeszcze raz, czy zgadza się podana w wiadomości kwota i numer rachunku. Podobnie czujni musimy być, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo naszej karty płatniczej. Najważniejsze to chronić kartę i jej PIN. Przy wypłatach pieniędzy z bankomatu oraz płatnościach kartą należy zasłaniać PIN przed wzrokiem innych osób. W przypadku wypłacania pieniędzy z bankomatu jesteśmy narażeni na skimming. Przestępstwo to polega na montowaniu w bankomacie urządzeń, które mają sczytywać dane z kart, by można było tworzyć ich duplikaty. Urządzeniami tymi mogą być nakładki na klawiaturę i czytnik kart oraz kamery. Przestępcy odczytują dane z paska magnetycznego, a za pomocą kamery podglądają wpisywany przez właściciela PIN. Obecnie zabezpieczone przed tym przestępstwem są karty, które korzystają z chipów, a nie z paska magnetycznego.

Galeria zdjęć: 
Pliki do pobrania: 
AnhangGröße
Datei fizyka.docx423.58 KB
Datei geografia.docx52.96 KB
Datei historia.docx15.17 KB
Datei j._polski.docx52.99 KB
Datei konspekt_lekcyjny_nbp.docx21.08 KB
Datei karta_pracy.docx20.83 KB