Klasy I w Teatrze Zagłębia

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> Klasy I w Teatrze Zagłębia

17.11.2022 i 18.11.2022 klasy I wzięły udział w spektaklu „Król Edyp” w Teatrze Zagłębia.Dramat wystawiony na scenie jest opowieścią katastroficzną, dzieje się w czasie epidemii, która stała się emanacją nadchodzącej katastrofy klimatycznej. Nieświadomość Edypa symbolizuje nieświadomośćczłowieka, którego działania dały początek epoce antropocenu. „Zniszczenie zasobów planetarnych jest jak akt kazirodztwa. Tak jak Edyp potrzebujemy transformacji popędliwej hybris w wewnętrzne światłoautorefleksji. Czy mamy dostateczną świadomość tego, jak tragiczna jest sytuacja? Czy mamy wystarczającą wiedzę, aby przekształcić egocentryzm w ekocentryzm? Czy jesteśmy w stanie dokonać metanoi – wewnętrznej przemiany, by uratować siebie i świat przed zagładą?”  Interpretacja starożytnego dramatu we współczesnej scenerii przypadła uczniom do gustu.