Złote Szkoły NBP

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> Złote Szkoły NBP

W ramach projektu " Złotych Szkół NBP" klasy II dp wraz z wychowawcą p. Lucyną Czaplą oraz II BG wzięły udział wykładzie WSB "Emerytalny karambol". Zmniejszającej się szybko liczbie osób w wieku produkcyjnym towarzyszyć będzie zwiększanie się liczby emerytów. Dziś współczynnik zależności ekonomicznej w wieku starszym w Polsce to około 33. W 2050 r. ten współczynnik zależności ma podskoczyć powyżej 87. Jak stwierdził prowadzący dr Tomasz Kasprowicz: Na emerytury odkładamy pieniądze, a nie chleb, elektryczność czy też lekarstwa, choćby dlatego, że nie da się ich przechowywać tak długo. Siłą rzeczy musimy liczyć wyłącznie na to, ile uda się wyprodukować w kraju w czasie, kiedy będziemy na emeryturze. Jeśli młodzi ludzie w wieku produkcyjnym nie będą w stanie wytworzyć wystarczająco dużo, by zaspokoić swoje i nasze potrzeby, zaczną się napięcia pomiędzy pokoleniami.

Młodzież mogła ustosunkować się do prognoz specjalisty z WSB. Lekcja ekonomii okazała się ciekawą diagnozą polityki socjalnej państwa

Bożena Fulas